SERAMİK

Nuvo Sanat Atölyesi’nde 3 seneyi geride bıraktık. Bu süreçte pek çok yeni tasarım geliştirdik, yeni ürünler ürettik. Ürünlerimizi hem Çanakkale’deki atölyemizden hem de Shopier hesabımızdan satın alabilirsiniz.

Bütün ürünlerimizi ayrıca Instagram hesabımızda da paylaşmaktayız.

Seramik, sonsuz ihtimaller sunan ve tasarlayanı bu yönüyle çok mutlu eden bir sanattır.

Nuvo Sanat’ta biz, seramiğin bu özelliğini kullanmayı çok seviyoruz. Bu sebepledir ki her gün aklımıza yeni yeni fikirler gelir, tasarımlar canlanır, bir anda bunları nasıl hayata geçiririz diye planlar yapmaya başlarız.

Dolayısıyla sürekli bir devinim vardır, yeni tasarımlar çıkar, denemeler yapılır, formlar şekillenir ve yeni ürünler raflardaki yerini alır.

Seramik şekillendirme denince çoğunlukla akla ilk çömlekçi tornası gelir. Tornada bir formu şekillendirmek insana inanılmaz bir keyif verir. Sonsuz bir döngü gibidir.

Tornada çekilerek şekillendirdiğimiz bu formlar çok eski zamanlara dayanır ve  bizim için çok büyük bir ilham kaynağıdır. Seramiğin kökenlerini hatırlattığı için de çok çok kıymetlidir.

Eski zamanlarda kullanılan daha büyük boyutlu çömleklerin ele sığacak kadar ufak boyutlularını yapmak o zamanlara bir gönderme yapmak gibi.

Atölyemizde bol bol döküm de yapıyoruz. İlk başlarda neredeyse bütün vaktimizi alçı kalıp alarak geçirdik. Pek çok değişik formdaki modelin kalıplarını aldık. Ürettiğimiz ürünlerin bir kısmı bu kalıplarda şekilleniyor.

Döküm ile şekillendirilebilen ürünlerde neredeyse sınır yok gibi, fincanlar, kaseler, tabaklar ve daha bir çok ürün…

Seramikte döküm yöntemi alçı kalıplar kullanılarak yapılır. Kullanılan çamur da döküm çamurudur. Düşük veya yüksek derece pişirimler için farklı döküm çamurları bulunmaktadır. (Şu an için atölyemizde sadece yüksek dereceli porselen ve stoneware çamurları kullanmaktayız.)

Kalıpla şekillendirme olduğundan tüm ürünler bir örnek olur, elle şekillendirme yöntemlerine göre nispeten hızlıdır. Dolayısıyla toplu üretime daha uygundur.

Aynı kalıptan çıkan bir form farklı tekniklerle işlenerek çok değişik tasarımlar haline gelebilir.

Kalıpla üretilen fincanlar çok sade ve minimalist bir tasarımda olabilecekleri gibi..
Farklı teknikler uygulayarak farklı tasarımlara kavuşabilirler.

Atölyemizde uyguladığımız bir yöntem de plaka ile şekillendirme tekniğidir. Bu teknikten çamur merdane veya plaka açma makinesinde belirli kalınlıklarda açılır, şablonlar yardımıyla kesilir ve birleştirilir. epey meşakkatli bir teknik olsa da sonuçları oldukça keyiflidir. Bir seri kupa, kıvrık kulplu mumluklar, ev mumluklar, kuş çizimli tabaklar, duvar süsleri hep bu teknik ile üretilirler.

Menu
Satın Al